AyandeBan
آینده‌پژوهی ایران ۱۳۹۶ – آرشیو فرآیند اجرا

یکی از کارکردهای متداول آینده‌پژوهی، مطالعه آینده کوتاه مدت پیش رو با بهره‌گیری از گردآوری و تحلیل شواهد و نظرات کارشناسان و تمامی ذی‌نفعان است. در سال‌های ۱۳۹۳، ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵، آینده‌بان با ترکیبی از روش‌های مرسوم علمی آینده‌پژوهی سه گزارش سالانه منتشر کرد که با استقبال زیادی مواجه شد.

همزمان با ماه‌های آخر سال ۱۳۹۵، آینده‌بان در تلاش است تا به روال سال‌های گذشته، گزارش آینده‌پژوهی مسائل ایران در سال ۱۳۹۶ را منتشر کند. فرآیند اجرایی آینده‌پژوهی ۱۳۹۶ از ابتدای مهرماه ۱۳۹۵ آغاز شده است.

حوزه‌های تخصصی موضوعی شامل هفت مورد خواهد بود: سیاسی، علم و فناوری، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، محیط‌زیست و سلامت

 

نظرسنجی عمومی «آینده‌پژوهی ایران ۱۳۹۶»

یکی از مراحل دریافت نظرات، نظرسنجی عمومی از همه شهروندان برای شناسایی مهم‌ترین چالش‌ها و مسائل (متغیرهای) تاثیرگذاری است که ایران در سال ۱۳۹۶ با آن مواجه خواهد شد. در این مرحله همه شهروندانی که علاقه‌مند به تفکر و اظهار نظر درباره مسائل اصلی و چالش‌های پیش روی کشور هستند، می‌توانند در نظرسنجی شرکت کنند.

دور اول نظرسنجی «آینده پژوهی ایران سال ۱۳۹۶» از ۸ بهمن‌ماه آغاز شده است. همه شهروندان می‌توانند با شرکت در این نظرسنجی درباره مهم‌ترین چالش‌ها و مسائل (متغیرها) ایران در سال ۱۳۹۶ نظر بدهند.

آینده‌بان در چهارمین سال پیاپی انجام این پژوهش علمی، برای دریافت نظرات عمومی مسیرهای متفاوتی در نظر گرفته‌ است. همچون سال‌های گذشته اولین راه مراجعه به پرسشنامه آنلاین و ارسال نظرات از آن طریق است. دسترسی به این پرسشنامه که پر کردن آن حدود ۲۰ دقیقه زمان می‌گیرد از طریق نشانی زیر امکان‌پذیر است:

www.ayandeban.ir/iran1396/public-poll

 

امکان دریافت نظرات از طریق رسانه‌های اجتماعی نیز وجود دارد. به‌همین منظور روبات نظرسنجی‌های آینده‌بان در تلگرام طراحی شده که نسخه‌ کوتاه‌تری از پرسشنامه در اختیار قرار می‌دهد. پر کردن این پرسشنامه که از طریق افزودن روبات @ayandebanbot به تلگرام ممکن است حدود ۵ دقیقه وقت می‌گیرد.

همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برای ارسال نظرات‌شان درباره سال آینده ایران (۱۳۹۶) به صفحات آینده‌بان در رسانه‌های اجتماعی شامل فیس‌بوک، توییتر، گوگل پلاس و اینستاگرام مراجعه کنند. نظراتی که به‌عنوان کامنت یا پیام مستقیم و یا سایر مسیرها به صفحات آینده‌بان در این رسانه‌ها ارسال ‌شود گردآوری و لحاظ خواهد شد.

در نهایت کسانی که کار کردن با پرسشنامه‌های آنلاین و رسانه‌های اجتماعی برای‌شان ممکن نیست و یا دشوار است، می‌توانند نظرات‌شان را درباره مهم‌ترین چالش‌ها و مسائل  ایران در سال آینده به این ایمیل ارسال کنند: ayandeban1396@gmail.com

 

سایر ورودی‌های آینده‌پژوهی ایران ۱۳۹۶

نظرسنجی عمومی تنها یکی از هفت منبع ورودی «آینده‌پژوهی ایران ۱۳۹۶» خواهد بود. در کنار نظرسنجی عمومی، گروه‌های تخصصی آینده‌بان در بخش‌های پایش اخبار رسانه‌های آنلاین، نظرسنجی از خبرگان، برگزاری‌های پنل‌های تخصصی، داده‌کاوی، پویش منابع و غیره مشغول فعالیت هستند.

 

سابقه گزارش‌های سالانه آینده‌پژوهی ایران

پروژه‌های سالانه «آینده‌پژوهی ایران» چهارمین سال پیاپی است که از طرف آینده‌بان انجام می‌شود.

گزارش «آینده‌پژوهی ایران ۱۳۹۳» در ۹۲ صفحه به صورت رایگان از طریق این نشانی در دسترس علاقه‌مندان است:      www.ayandeban.ir/iran1393

گزارش «آینده‌پژوهی ایران ۱۳۹۴» در ۱۴۸ صفحه به صورت رایگان از طریق این نشانی در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد:      www.ayandeban.ir/iran1394

گزارش «آینده‌پژوهی ایران ۱۳۹۵» در ۱۵۲ صفحه به صورت رایگان از طریق این نشانی در دسترس علاقه‌مندان است:      www.ayandeban.ir/iran1395

همچنین از شما دعوت می‌کنیم اگر مخاطب ما در سال‌های گذشته بوده‌اید، با تکمیل این پرسشنامه کوتاه چند دقیقه‌ای ما را در ارزیابی و ارتقای کیفیت گزارش‌های آینده‌پژوهی ایران یاری دهید.

http://www.ayandeban.ir/iran1396/evaluation

 

آینده‌‏بان مجموعه‌ای غیردولتی و غیرانتفاعی است که قصد دارد تا با ایجاد پیوندی بین پژوهش‌های علمی حوزه آینده از یک‌سو و مسائل و ظرفیت‌های امروز و فردای جامعه ایران از سوی دیگر، نگاه خردمندانه به آینده را وارد فضای عمومی کند. در «آینده‌پژوهی ایران ۱۳۹۶» تعدادی از نهادهای علمی، پژوهشی و مطالعاتی دولتی و غیردولتی کشور نیز با آینده‌بان همراه خواهند بود و با یاری آنها دریافت نظرات شهروندان و خبرگان در سطح وسیع‌ترین نسبت به سال‌های گذشته انجام خواهد شد.

 


توضیحاتی درباره شیوه انتشار گزارش آینده‌پژوهی ایران ۱۳۹۶

در «آینده‌پژوهی ایران ۱۳۹۶» تعدادی از نهادهای علمی، پژوهشی و مطالعاتی دولتی و غیردولتی کشور با آینده‌بان همراه بودند و با یاری آنها دریافت نظرات شهروندان و خبرگان در سطح وسیع‌تری نسبت به سال‌های گذشته انجام شده است. حامی اصلی «آینده‌پژوهی ایران ۱۳۹۶» مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری بوده است.

آماده‌سازی «آینده‌پژوهی ایران ۱۳۹۶» توسط آینده‌بان در ایام نوروز ۱۳۹۶ انجام شد و گزارش نهایی پس از ایام نوروز قابل انتشار بود. با این حال بنا به‌درخواست مرکز بررسی‌های استراتژیک انتشار آن تاکنون محقق نشده است. پس از برگزاری یک جلسه مشترک و طرح دغدغه‌های مرکز بررسی‌های استراتژیک بنا به‌درخواست این مرکز، به‌منظور بهره‌گیری بهتر از نتایج «آینده‌پژوهی ایران ۱۳۹۶» در نهادهای اجرایی کشور، آینده‌بان کلیه حقوق و مسئولیت انتشار این پروژه را به مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری واگذار کرده است.

این واگذاری نه‌ به‌عنوان یک معامله تجاری و با انگیزه اقتصادی، بلکه با هدف تحقق اهداف کلان آینده‌بان صورت گرفته که ترویج نگاه خردمندانه به آینده در جامعه ایرانی است. از آنجا که مدیران مرکز بررسی‌های استراتژیک بر این عقیده بودند که تنها در صورت در اختیار داشتن کلیه حقوق گزارش امکان بهره‌برداری کامل از نتایج آن در دولت فراهم می‌شود، آینده‌بان داوطلبانه با صرف‌نظر از حقوق خود، حقوق و مسئولیت انتشار را به مرکز واگذار کرد.

با این وجود از آنجا که آینده‌بان مخاطب اصلی خود را همه اجزاء جامعه ایران و نه فقط دستگاه‌های دولتی تعریف کرده است، انتقال حقوق گزارش به‌شرط انتشار عمومی گزارش نهایی برای همه ایرانیان صورت گرفت است. مرکز بررسی‌های استراتژیک با برخی تغییرات جزیی فرمی – و نه محتوایی – به‌زودی گزارش نهایی را منتشر خواهد کرد.

از این‌رو برای اطلاع از زمان دقیق انتشار این گزارش و دسترسی به آن می‌توانید به وب‌سایت رسمی مرکز بررسی‌های استراتژیک به‌نشانی www.css.ir مراجعه کنید.

سالنامه
انتشار کتاب آینده پژوهی ایران
تبليغات
آینده‏‏ بان را در رسانه‏ ها و شبکه‏ های اجتماعی دنبال کنید: فیس بوک . توییتر. گوگل پلاس. اینستاگرام. تلگرام