AyandeBan
درباره آینده‌ بان

رویارویی با چالش‌های امروز جهانی از قبیل بسط و توسعه رسانه‌های اجتماعی و به دنبال آن مسائلی چون شکاف دیجیتال، تضعیف نقش دولت-ملت‌ها در برابر سازمان‌های مردم‌نهاد و جهانی، گسترش سرمایه‌داری جهانی و نهادینه‌شدن تدریجی حوزه عمومی مجازی و مسائل و موضوعات بومی و محلی ایرانی همچون آلودگی هوا، چالش رشد اقتصادی و مسئله بیکاری، جمعیت، برابری اجتماعی، نیازمند علت یابی گذشته، جامع‌نگری امروز و آینده‌نگری برای فرداست.

هدف آینده بان در مسیر ساختن آینده ای بهتر برای همه، پایش وضعیت موجود از جمله اخبار و رویداد های معطوف به آینده، پژوهش و انتشار اسناد آِینده پژوهانه و راهبردی، کمک به توسعه ادبیات نظری و روش شناختی آِینده پژوهی به زبان شفاف و تخصصی علمی برای متخصصان و به زبان هرروزه مردم عادی برای علاقه مندان و فرد فرد کسانی است که از امروز دغدغه فردای فرزندان خود را دارند.

همسوکردن چشم انداز دولت، سازمان های مردم نهاد و عموم شهروندان ایرانی در رابطه با سناریوهای مطلوب آینده در زمینه های مختلف هدف غایی این رسانه است که می کوشد از طرق مختلف برای رسیدن به آن تلاش کند.  شنیده‌ شدن صدای مردم در هرم قدرت و آگاهی دولت از آینده مطلوب مورد نظر شهروندان، یکی از مهم‌ترین نقش‌ها را در زمینه مقابله با چالش ‌های مختلف محلی و جهانی ایفا می‌کنند.

به باور ما یکی از مسیرهای ساخت جهانی‌ بهتر توجه دادن همه به نقش‌ حساس و سرنوشت ساز امروزشان در شکل‌دادن به آینده و آشنایی آن ها با مهم‌ترین دستاوردها و تحولات آینده‌ساز است. در مسیر پیش‌رو آینده ‌نگری، برخورداری از چشم‌اندازی راهبردی و جهانی، استفاده از راهکارهای بومی در کنار بهره‌مندی از  فناوری‌های روز دنیا، نه یک انتخاب که ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است و این رسانه تخصصی فرصتی برای گرد‌هم‌آمدن فعالان فضای مجازی، استادان و پژوهش‌گران، کنش‌گران اجتماعی و سیاست‌مداران و برنامه‌ریزان کشوری برای به اشتراک گذاشتن افکار، تجربیات و پژوهش‌های مرتبط با آینده است.

در زبان فارسی، پسوندِ اشتقاقیِ «بان» با اضافه شدن به پایان واژه ‌ها معنای نگهبانی و حفاظت را به آنها می ‌افزاید. «آینده ‌بان»، به‏ عنوان رسانه تخصصی حوزه آینده ‏‌پژوهی می کوشد تا علاوه بر پژوهش و دیده ‌بانی آینده، با نگاهی مسئولانه نسبت به آینده، راه‏کارهایی در جهت نگاهبانی و محفاظت از آینده نیز ارایه کند. رویکرد «آینده‌ بان» تنها معطوف به پژوهش علمی آینده نیست، بلکه قصد دارد تا با ایجاد پیوندی بین پژوهش‌ های علمی حوزه آینده از یک‌سو و امروز و فردای جامعه ایران از سوی دیگر، نگاه خردمندانه به آینده را وارد فضای عمومی کند. بر این اساس است که آینده بان ایده «آیندۀ بهتر برای همه» را دنبال می‌ کند.

آینده بان حاصل حاصل دغدغه مشترک کسانی است که آینده را نه از پیش تعیین شده و محتوم، که قابل شکل دادن می دانند. از این روست که تلاش خود را در جهت شکل دهی به آینده بهتر برای همه معطوف کرده‌ ایم. آینده‌ پژوهی از نگاه ما فراتر از  یک رشته دانشگاهی و تولید صرف متون علمی و فراتر از ابزاری برای افزایش قدرت و ثروت قدرت‌ مندان است و می‌ تواند و باید در خدمت تامین منافع عمومی قرار گیرد.

بر اساس این دغدغه بود که فعالیت آینده‌بان  روز۱۰ اسفند ۱۳۹۲، همزمان با روز جهانی آینده آغار شد. در حالی که رویداد‌های تقویم‌های مرسوم جهان رویداد‌های تاریخی و طبیعی معطوف به گذشته را گرامی می‌دارند، نخستین روز جهانی آینده از تاریخ اول مارس ۲۰۱۲ مصادف با ۱۰ اسفند ۱۳۹۰ در سراسر جهان با این امید برگزار ‌شد که روزی برای گرامی‏داشت انرژی و توان همه دانشمندان و کارشناسان جهان امروز برای تغییر زندگی مردم در سراسر کره زمین و راهی برای خلق جهانی بهتر در آینده باشد.

آینده‌بان در روز ۱۰ اسفند ۱۳۹۲ و همزمان با سومین سالروز جهانی آینده متولد شده است. آینده‌بان مجموعه‌ای نوپاست و هنوز در مراحل شکل‌گیری قرار دارد و از این رو بیش از هر مرحله دیگری پذیرای نظرات و پیشنهادات شما برای بهبود مسیر حرکت خود است.

سالنامه
انتشار کتاب آینده پژوهی ایران
تبليغات
آینده‏‏ بان را در رسانه‏ ها و شبکه‏ های اجتماعی دنبال کنید: فیس بوک . توییتر. گوگل پلاس. اینستاگرام. تلگرام