استیون هاوکینگ، فیزیکدان نظری و کیهان‌شناس مشهور جهان در تازه‌ترین سخنرانی خود اعلام کرده انسانها می‌توانند یک سیاه‌چاله کوچک را به منبع تامین انرژی کل زمین تبدیل کنند. همین سیاه‌چاله کوچک اما می‌تواند کل زمین را از بین ببرد.

هاوکینگ اعلام کرده که یک سیاهچاله کوچک به اندازه یک کوه اشعه X و اشعه گاما از خود به اندازه ۱۰ میلیون مگاوات ساطع می کند که برای تامین برق تمام جهان کافی است.

به گزارش خبرآنلاین از ایندیپندنت،این حرف از لحاظ تئوری درست است اما در عمل انسانها باید بتوانند اول سیاهچاله‌ای را پیدا کنند و بعد هم بتوانند راهی کشف کنند که تمام انرژی آن را به صورت امن که کل تمدن بشر نابود نشود مورد استفاده قرار گیرد. هاوکینگ خودش هشدار داده که احتمالا بسیار سخت خواهد بود که بدون آنکه این انرژی بتواند به انسانها آسیب بزند بشر بتواند از آن استفاده کند و سیاهچاله را به اصطلاح تحت کنترل خود درآورد.

او گفت: این کار آسانی نخواهد بود. شما نمی‌توانید یک سیاهچاله را مثلا در یک نیروگاه نگه دارید چون به سمت مرکز زمین فرو می‌رود.

راهکار دیگر این است که سیاهچاله در مدار زمین و فاصله مناسب با ما قرار بگیرد تا بتوان از انرژی ساطع شده استفاده کرد. هنوز اما کسی در دنیا نتوانسته است سیاهچاله کوچک را پیدا کند.

هاوکینگ با شوخی در این رابطه گفت: هنوز کسی نتوانسته سیاهچاله‌ای با این جرم کشف کند چون اگر پیدا شده بود من الان جایزه نوبل گرفته بودم!

استیون هاوکینگ با وجود توانایی‌های بسیار در زمینهٔ کیهان‌شناسی، تاکنون جایزه نوبل را کسب نکرده‌است.