پارک کردن بدون دردسر، تنظیم هوشمند نور و گرمای منازل و راه اندازی انواع لوازم خانگی از راه دور بخشی از دستاوردهای خانه‌های هوشمند است، اما هک کردن آنها هم به نگرانی جدیدی مبدل شده است.

به گزارش فارس به نقل از آی بی تایمز، با از راه رسیدن اینترنت اشیا امکانات جدیدی در دسترس افراد عادی و شهروندان قرار گرفته است، این فناوری‌ها اگر چه زندگی را آسان می کنند، اما نفوذ هکرها به آنها می‌تواند جریان عادی زندگی را مختل کرده و استفاده از تمامی امکانات موجود در منازل و حتی جابجایی را مختل کند.

بسیاری از شرکت های فناوری قول داده اند در سال ۲۰۱۵ اولین مجموعه از تولیدات خود را بر مبنای اینترنت اشیا روانه بازار کنند و البته همین مساله باعث هوشیاری هکرها شده است تا بتوان از این فرصت جدید برای وارد آوردن خسارات مادی و معنوی سوءاستفاده کنند.

کارشناسان فناوری می‌گویند هر وسیله و ابزاری که در قالب فناوری اینترنت اشیا به شبکه مجازی متصل شود، آسیب‌پذیر بوده و در معرض خطر خواهد بود . با خرید وسایل خانگی هوشمند این نوع خطرات جدی تر خواهد شد و نقاطی که هکرها از طریق آنها می‌توانند وارد زندگی خصوصی مردم شوند افزایش خواهد یافت.

لذا از این پس درب گاراژ منزل، چراغ‌های خانه، سیستم‌های امنیتی، ابزار پزشکی، ترمز خودروها و … هم می‌توانند هدف حملات هکرها قرار بگیرند. شرکت‌های سازنده این محصولات هوشمند اعم از ال جی، سامسونگ و … هنوز در مورد تمهدیات امنیتی که برای جلوگیری از نفوذ هکرها به این سیستم‌ها در نظر گرفته‌اند توضیحاتی ارائه نکرده‌اند و لذا این نگرانی وجود دارد که تنها پس از وقوع حوادثی تکان دهنده این شرکت‌ها به فکر حل مشکلات تولیداتشان بیفتند.