موسسه تحقیقاتی مک‌کینزی در گزارشی به پیشرفت تکنولوژی تا سال ۲۰۲۵ میلادی و تاثیر فناوری بر زندگی و اقتصاد جهانی پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری مهر ، موسسه تحقیقاتی مک‌کینزی در گزارشی  به ۱۲ تکنولوژی پرداخته که تا سال ۲۰۲۵ میلادی زندگی انسان ها را متحول خواهند کرد. ورود این ۱۲ تکنولوژی نه تنها می تواند زندگی انسان ها را دستخوش تغییر کند بلکه سهم به سزایی در اقتصاد نیز ایفا می کند. مک کینزی استفاده از تکنولوژی های آینده را با یک مثال توضیح می دهد:” از وسایل ارتباطی مانند تلگراف که در سال های دور استفاده می شد، خاطره ای بیش باقی نمانده است. وسایل ارتباطی امروز نیز در سال های آینده به چنین سرنوشتی مبتلا خواهند شد.”

* اینترنت و تلفن همراه

استفاده از تلفن همراه در سال ۲۰۲۵ میلادی به اوج خود خواهد رسید و اینترنت نیز به صورت رایگان یا با قیمت های بسیار پایینی در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت تا همواره در خیابان، مراکز خرید، مترو و … بتوانند به اینترنت متصل باشند.

*فعالیت‌هایی با رنگ و بوی ماشین

بسیاری از کارها و فعالیت های روزمره انسان ها با هوش مصنوعی یا ماشین ها (روبات ها) جایگزین می شوند و نقش انسان ها به حاشیه می رود.

* نفوذ اینترنت در وسایل مختلف ارتباطی

گجت ها، تکنولوژی های پوشیدنی، فناوری های پزشکی و  … به وجود خواهند آمد که با اتصال به اینترنت می توانند فعالیت و واکنش های مختلف بدن یا فعالیت های انسان را تحت کنترل داشته یا تسهیل کنند.

* فناوری ابر

فناوری محاسبات ابر Cloud که اساس بسیاری از فرآیندهای اجرایی، عملیاتی و خدماتی دنیای سایبر را تشکیل خواهند داد.

* ربات های با احساس

در سال های آتی روبات هایی ساخته خواهند شد که همانند انسان ها احساس داشته و می توانند در بسیاری از کارها جایگزین انسان ها شوند.

* خودروهای هوشمند

خودروهای نه چندان هوشمندی در سال های اخیر ساخته شده اند اما در سال های آینده نسل جدیدی از خودروها تولید می شوند که با حرکت چشم یا تفکر و بدون اینکه انسان خود کنترل آن را به دست بگیرد، حرکت می کنند.

* تحول عظیمی در علم بیولوژی

علم بیولوژی و زیست مولکولی دستخوش تغییر و تحولات متعددی شده و می تواند بسیاری از بیماری های صعب العلاج را درمان کند.

* ذخیر سازی انرژی

ذخیره سازی انرژی در محفظه های کوچک اما با حجم بالا صورت خواهد گرفت.

* چاپ سه بعدی

کوچکترین وسایل مصرفی نیز با کمک پرینت سه بعدی انجام خواهند شد.

* تغییر جنس مواد

جنس الیاف تغییر خواهند کرد تا سخت تر، منعطف تر، لطیف تر اما هوشمند تر باشند.

* تغییر در بهره برداری نفت و گاز

بهره برداری از نفت و گاز با تغییرات چشمگیری روبرو خواهد شد تا بتوان به صورت بهینه تری به استخراج نفت و گاز پرداخت.

* انرژی های تجدیدپذیر

نقش انرژی های تجدیدپذیر بیش از پیش در زندگی انسان ها برجسته شده و جایگزین انرژی های تجدیدناپذیر خواهند شد.