ایده ساخت آسانسور فضایی همواره جذاب ولی به دور از واقعیت بوده اما حالا قرار است آسانسوری مبتنی بر دانش فضایی و مهندسی بشر تا سال ۲۰۲۰ ساخته شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، پرتاب کاوشگر به فضا دانش ما را درباره ناشناخته‌های عالم افزایش می‌دهد اما اگر این کار تنها با فشردن یک دکمه عملیاتی شود، حضور انسان در فضا جذاب‌تر و در عین حال کم‌هزینه‌تر خواهد بود.

نخستین بار ایده ساخت آسانسور واقعی فضایی توسط شرکت Liftport در سال ۲۰۱۲ مطرح شد و حالا قرار است با همکاری دانشمندان دانشگاه Caledonian در گلاسکو رنگ واقعیت به خود بگیرد. البته طرح کلی این ایده بر این اصل استوار است که ساخت آسانسور از ماه آغاز و به زمین ختم شود.

تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار دلار صرف مطالعات اولیه این ایده شده و بر این اساس آسانسوری در دست ساخت قرار می‌گیرد که انسان را تا زیر مدار و ماه برساند.

ایده ساخت آسانسور فضایی به دلیل فاکتورهایی نظیر تغییرات جوی زمین، جاذبه، اقیانوسها و دریاها و همچنین وضعیت نامساعد جوی حاکم بر اتمسفر زمین هیچگاه از روی کاغذ فراتر نرفته است اما به نظر می‌رسد اینبار اتفاقاتی متفاوت در حال روی دادن است.

دانشمندان دریافته‌اند اگر ساخت آسانسور مورد نظر از ماه شروع و به زمین ختم شود دیگر مشکلی همچون جاذبه سد راه آنها نخواهد بود چون جاذبه ماه به مراتب کمتر از زمین است.