ستاد بحران استانداری خوزستان به دلیل غلظت زیاد گرد و خاک، اداره ها و دستگاههای دولتی را در ۱۱ شهرستان تعطیل کرد.

به گزارش ایرنا، ستاد بحران استانداری خوزستان ظهر یکشنبه در نامه ای به اداره های کل این استان اعلام کرد: تمامی اداره های شهرستان های اهواز، آبادان، ماهشهر، هندیجان، دشت آزادگان، کارون، باوی، امیدیه، حمیدیه، خرمشهر و رامشیر به دلیل بروز پدیده گرد و غبار در روز یکشنبه تعطیل است.

پیش از این نیز با اعلام ستاد بحران خوزستان مدارس استان در شهرستان های اهواز، آبادان،ماهشهر، امیدیه، هندیجان و دشت آزادگان و شهرهای تابعه تعطیل اعلام شده بود.

مدیر روابط عمومی اداره کل محیط زیست خوزستان با اشاره به اینکه گرد و غبار در استان رو به افزایش است، گفت: میزان غلظت گرد و غبار در شهرستان ماهشهر در جنوب خوزستان به بیش از ۱۰ هزار میکروگرم بر متر مکعب یعنی ۶۶ برابر حد مجاز رسید.

شهریار عسکری افزود: پنجشنبه دو هفته پیش نیز اهواز برای نخستین بار غلظت بالای ۶۶ برابری حد مجاز را در مدت چند سالی که خوزستان با پدیده گرد و غبار روبه رو است، تجربه کرد.

وی بیان کرد: تا ساعت ۱۳ روز یکشنبه میزان غلظت گرد و غبار در اهواز به هشت هزار و ۱۱۰ میکروگرم بر متر مکعب رسیده است.

عسکری گفت: میزان گرد و غبار در شهرستان های آبادان تا این ساعت به ۴۸۶ میکروگرم، شادگان ۲۲۶ میکروگرم، اندیمشک ۱۱۴ میکروگرم، بهبهان ۲۸۶ میکروگرم و در شوش به ۲۶۰ میکروگرم بر متر مکعب رسیده است.

میزان طبیعی وجود ذرات معلق در هوا حدود ۱۵۰ میکروگرم بر متر مکعب است.

غلظت آلاندگی گرد و غبار، مشکلات زیادی را برای شهروندان به ویژه دانش آموزان و کارکنان اداره های تعطیل شده که قصد عزیمت به منزل را در هوای آلوده داشتند، بوجود آورد.