برخی کارشناسان از آن بیم دارند که اینترنت اشیا با توجه به متحول کردن تقریبا تمامی کالاهایی که از آنها استفاده می‌کنیم، می‌توانند عامل گرانی هم باشند.

به گزارش فارس به نقل از ونچربیت، محصولات هوشمندی که در نمایشگاه سی ای اس ۲۰۱۵ عرضه شدند طیف گسترده‌ای از ابزار و وسایل روزمره مورد استفاده مردم عادی را در برمی گیرند و لذا ظرف چند سال آینده لوازم خانگی هوشمند، خودروهای هوشمند و  … جایگزین محصولات فعلی شده و حتی ساده ترین لوازم مورد استفاده افراد از جمله قلم و خودکار، فنجان، لامپ منزل و … هم مجهز به حسگرهایی می شوند که اتصال آنها به یکدیگر و همین طور به اینترنت را ممکن می کنند.

در این شرایط قیمت بسیاری از لوازم عادی خانگی به علت افزوده شدن امکانات تازه مبتنی بر فناوری به آنها افزایش می‌یابد و از جمله ممکن است قیمت یک لامپ ۱۰ دلاری به ۹۹ دلار افزایش یابد. لذا گران شدن لوازم روزمره و مصرفی افراد از جمله نگرانی های کارشناسان است که نشان می‌دهد همه گیر شدن اینترنت اشیا ممکن است پرهزینه باشد.

صاحب نظران معتقدند این گرانی در مورد دیگر وسایل و کالاها هم صدق می کند و ممکن است قیمت محصولات مختلف به همین علت تا ۱۰ برابر افزاش یابد و منجر به تورمی جدی در بازارهای مختلف به خصوص خودرو و لوازم خانگی شود.

با توجه به این شرایط، برخی ناظران بازار معتقدند علیرغم تبلیغات شرکت‌های فناوری در مورد همه گیر شدن اینترنت اشیا تا دو سال دیگر این امر به این زودی‌ها رخ نخواهد داد و برخی گمانه زنی‌ها در این مورد بیش از حد خوش بینانه است.

برخی دیگر از صاحب نظران می گویند اگر چه بسیاری از ایده های مربوط به محصولات سازگار با اینترنت اشیا بسیار جالب هستند و کنترل دقیق جنبه های مختلف زندگی شخصی و حرفه ای را ممکن می کنند، اما باید توجه داشت که شاید بسیاری از مردم علاقه ای نداشته باشند تا همه امور روزمره شان را با چنین دقتی انجام داده و انها را زیر ذره بین برنامه‌های مختلف و محصولات متصل به اینترنت قرار دهند.

آنها معقدند اگر شرکت ها دوست دارند از این محصولات استقبال شود هم باید قیمت تمام شده آنها را کاهش دهند و هم به مردم اطمینان دهند از این طریق به دنبال جمع آوری اطلاعات خصوصی افراد و نقض حریم شخصیشان نیستند.