ایالات متحده آمریکا قصد دارد با یکسری اصلاحات، نیروهای نظامی خود را دگرگون کند. قرار است استفاده از روبات‌ها، پهپادها و موشک‌های مافوق‌ صوت در ارتش آمریکا تحولاتی ایجاد کنند که از زمان بمب اتمی تا کنون دیده نشده است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، آمریکا قصد ندارد برتری نظامی در پهنه فن‌آوری تسلیحاتی را به رقیبان خود چین یا روسیه واگذارد. چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که ارتش این کشور به گونه‌ای بنیادین نوسازی خواهد شد. پیش از این، از نوسازی زرادخانه اتمی آمریکا نیز سخن رفته بود.

به گفته رئیس پنتاگون، ایالات متحده آمریکا نمی‌تواند بنا را بر این فرض بگذارد که برتری نظامی به دست آمده خود از جنگ سرد را همچنان حفظ خواهد کرد. هیگل گفت: «در حالی که ما درگیر دو جنگ بودیم، رقیبان بالقوه ما ارتش‌های خود را مدرنیزه کردند».

“ابتکار نوآوری دفاعی”

آمریکا در سال‌های گذشته ۱۳ سال درگیر جنگ بود و با اینکه ناچار است بودجه خود را کاهش دهد، همزمان تصمیم دارد برتری نظامی خود را افزایش دهد یا دست‌کم آن را حفظ کند. به گفته هیگل وگرنه “جهان برای آمریکا و ساکنان آن بی‌ثبات‌تر و خطرناک‌تر می‌شود، حتی به مراتب تهدیدآمیزتر از جنگ جهانی دوم”.

چاک هیگل روز شنبه (۱۵ نوامبر) در کنفرانسی در نزدیکی لس‌آنجلس گفت، نوسازی ارتش آمریکا تحت عنوان “ابتکار نوآوری دفاعی” جریان خواهد یافت. قرار است در این چارچوب، فن‌آوری روباتیک و مینیاتوریزه کردن و پردازش داده‌ها تکامل یابند.

به گزارش “آسوشیتدپرس”، برخی دیگر از مقامات وزارت دفاع آمریکا گفته‌اند که اولویت‌های پنتاگون در این زمینه از جمله موشک‌های دوربرد و جنگ‌افزارهای مافوق‌صوت و برنامه‌های گسترده برای تامین امنیت اینترنت و همچنین سیستم‌های تسلیحاتی بی‌سرنشین یا پهپادها هستند.

دانشگاه‌ها و شرکت‌ها در خدمت پروژه نوسازی

هیگل در کنفرانس یادشده اعلام کرد که اکنون وزارت دفاع آمریکا قصد دارد با برنامه‌های خود به سراغ شرکت‌ها و دانشگاه‌ها برود و آنها را برای تحقق این برنامه‌ها به همکاری بطلبد. او ابراز امیدواری کرد که با این برنامه‌ها آمریکا بار دیگر به جهشی تکنیکی دست یابد که با بمب اتمی در دهه پنجاه میلادی، و سپس سلاح‌های هدف‌زن دقیق و نیز فن‌آوری سیستم‌های تسلیحاتی رادارگریز در دهه هفتاد میلادی دست یافته بود.

به گزارش “وال استریت ژورنال” هیگل افزوده است: «در آینده نزدیک خوشفکرترین افراد از درون دولت و بیرون از آن دعوت خواهند شد تا روی یک برگ کاغذ سفید ثبت کنند، کدام تکنولوژی‌ها و سیستم‌ها باید در سه تا پنج سال آینده ساخته شوند».

هیگل به هزینه‌ای که باید برای تکنیک‌های تازه صرف کرد اشاره‌ای نکرده است. آنچه مسلم است این است که این ابتکار برای نوسازی بنیادین ارتش آمریکا در طول زمان همواره روشن‌تر بر روی بودجه وزارتخانه او تاثیر خواهد گذاشت.

روسیه اخیرا اعلام کرده بود که تا پایان سال جاری دکترین نظامی جدید خود را منتشر خواهد ساخت. کشورهای غربی در ماجرای بحران اوکراین شاهد تمرینات منظم نیروی هوایی روسیه بودند و شمار آنها را غیرعادی خواندند.

چین نیز سال‌هاست که در زمینه تسلیحاتی با گام‌های غول‌آسا پیش می‌آید. منابع غربی گفته‌اند که “ارتش خلق چین” در آغاز سال جاری به آزمایش یک موشک مافوق صوت دست زده است.

چین هم‌اکنون با بودجه نظامی سالانه ۱۴۳ میلیارد دلاری خود، پس از ایالات متحده آمریکا (۷۱۱ میلیارد دلار) در جایگاه دوم قرار دارد.