رهگیری‌ تمامی ابزارهای مختلف یک خانه هوشمند فرآیندی دشوار است و هم‌اکنون سیستم جدید شرکتی استرالیایی بر تمامی جوانب منزل نظارت می‌کند و با ابزارهای مختلف به آن‌ها متصل می‌شود.

به گزارش ایسنا، سامانه Ninja Sphere با رهگیری مکان و محیط، به کاربر امکان داشتن کنترل بر خانه هوشمند را می‌دهد. شرکت Ninja Blocks که در سیدنی واقع شده، هم‌اکنون پیش‌سفارش‌های لازم برای فروش سامانه ابداعی را دریافت کرده و گفته می‌شود اکتبر سال جاری میلادی آن را عرضه می‌کند.

گجت جدید با استفاده از جی‌پی‌اس، Zigbee، وای‌فای و بلوتوث LE قادر به شناسایی ابزار و خلق نقشه‌ای از آن‌ها در منزل است و سپس با استفاده از یک نرم‌افزار، برای کنترل آن‌ها به تلفن‌همراه یا ابزار دیگر متصل می‌شود.

مغز کل این سیستم Spheramid  لقب گرفته که به عنوان هاب مرکزی جهت کنترل ابزار مختلف در منزل عمل می‌کند. کاربر باید در سراسر منزلش حسگرهای دما، حرارتی و تماسی موسوم به «سوکت‌های هوشمند» را جاسازی کند که شرکت سازنده آن را در اختیار وی گذاشته است. همچنین ابزار ریزی به نام Waypoints باید در سراسر خانه کار گذاشته شوند که به سامانه Ninja Sphere امکان مکانیابی اجسام را می‌دهد.

با استفاده از تلفن یا ساعت هوشمند، هاب مرکزی این سیستم می‌تواند جنبه‌های مختلف خانه هوشمند را کنترل کند.