رباتی که می‌تواند مانند یک پیشخدمت در منازل انجام وظیفه کند از سال ۲۰۱۵ در دسترس علاقمندان قرار خواهد گرفت.

به گزارش فارس به نقل از تکسونیا، این ربات که جیبو نام دارد اولین ربات خانوادگی در جهان لقب گرفته و توسط یکی از اساتید دانشگاه ام آی تی به نام Cynthia Breazeal طراحی شده است. تخصص این استاد طراحی ربات‌های پیشرفته است.

وی این ربات را رباتی دارای احساسات معرفی نموده که می تواند کیفیت زندگی خانواده ها را ارتقا بخشد و حتی به یکی از اعضای خانواده های آنها مبدل شود.

یکی از توانایی های منحصر به فرد این ربات شناسایی اعضای خانواده ها از یکدیگر و انجام وظایف خاص بر مبنای نیازها و عادات هر یک از اعضای خانواده است. تاکنون سابقه نداشته رباتی ساخته شود که بتواند اعضای هر خانواده را از هم تشخیص دهد.

الگوریتم های ویژه طراحی شده برای هر یک از این ربات ها آموزش آنها را هم ساده تر می کند. بدن این ربات مجهز به حسگرهای متعددی است که به آن کمک می کند به هر فرد به شیوه ای متفاوت و بر مبنای نحوه تماس و لمس ربات پاسخ دهد.

اعضای یک خانواده می توانند در منزل خود بیش از یک ربات جیبو داشته باشند، چون این ربات ها طوری ساخته شده اند که می توانند با یکدیگر صحبت کنند. انتظار می رود این ربات تا دسامبر سال ۲۰۱۵ روانه بازار شد. قیمت پیش خرید ربات یاد شده ۵۰۰ دلار است.