اینتل، پلاتفورم تازه‌ای موسوم به اسکای لیت طراحی کرده که به شرکت‌های سازنده رایانه امکان می‌دهد تا سال ۲۰۱۶ هرگونه کابل و سیم را از این محصول حذف کنند.

به گزارش فارس به نقل از تک تایمز، کرک اسکاگن معاون اول اینتل در حاشیه نمایشگاه کامپیوتکس اعلام کرد: قابلیت‌های بی‌سیم در سال های آینده به نحو فزاینده ای بر روی رایانه‌های شخصی توسعه می‌یابند و بنابراین نمایشگرها، پردازنده ها و … برای تامین برق و مدیریت نیازی به سیم ندارند. همچنین شارژ این وسایل هم به طور بی‌سیم انجام می‌شود.

ایده بی‌سیم کردن رایانه های شخصی مدتهاست مطرح بوده، اما نیاز این وسایل و همین طور ابزار جانبی آنها به برق و ضعف فناوری بی سیم در این زمینه عملی کردن ایده فوق را به تاخیر انداخته است.

پروتکل جدیدی که اینتل در این زمینه از آن بهره خواهد گرفت، WiGig است که تبادل داده را در فواصل نزدیک با سرعت ۷ گیگابیت در ثانیه ممکن می‌کند. با استفاده از WiGig می‌توان نمایشگرها و ابزار جانبی آنها را با سرعت و کیفیت مناسبی به یکدیگر متصل  کرد. این فناوری می‌تواند چندین لپ تاپ و گوشی و تبلت را هم که در فاصله نزدیکی با رایانه شخصی باشند به یکدیگر متصل کند.

همچنین از این طریق می‌توان محتوای نمایش داده شده بر روی یک نمایشگر را بر روی نمایشگر وسیله دیگری اعم از گوشی و لپ تاپ به نمایش گذاشت.

برای تامین بی سیم برق رایانه‌های شخصی هم از فناوری شارژ تازه ای موسوم به Rezenceاستفاده خواهد شد. این فناوری از رزونانس یا تشدید مغناطیسی برای انتقال انرژی بهره می گیرد. شارژرهایی که با استفاده از این فناوری طراحی شوند می توانند به طور بی سیم و در آن واحد چندین گوشی و تبلت و رایانه شخصی را شارژ کنند.

قرار است با مذاکره با شرکت های لنووو، توشیبا، ایسوس، فوجیستو، دل، پاناسونیک و لاگی تک در آینده رایانه‌های شخصی بی‌سیم با چنین امکاناتی عرضه شوند.