دانشگاه آکسفورد فهرستی از مشاغلی را تهیه کرده که به زودی نقش ربات ها در آن ها از نیروی انسانی پررنگ تر می‏ شود. اگر شغل شما نیز در این میان جای می‏گیرد، بهتر است از حالا نگران آینده شغلی خود باشید.

به گزارش خبرآنلاین، همانطور که امروز نسبت به ده سال پیش نقش تلفنچی ها در نهادها و سازمان ها به شدت کاهش یافته و امروز بیشتر تماس ها به طور خودکار به داخلی های مورد نظر وصل می‏شود، اکنون نیز بسیاری از افراد با این خطر مواجهند که در آینده شغل خود را به ربات ها واگذار کنند. بنابر فهرستی که در یک تحقیق در دانشگاه آکسفورد منتشر شده فروشنده های خرده فروشی، راننده های تاکسی، ماموران امنیتی ورودی ساختمان ها، آشپزهای فست فودها و مشاوران مالی در آینده جای خود را به ربات ها خواهند داد. حتی برآورد شده که مشاغلی مانند گزارشگری و وکالت نیز در آینده توسط ربات ها انجام شود. افزایش فهم ربات ها از جمله مواردی است که باعث توسعه کاربرد آن ها در بازار کار شده است. البته مشاغلی که نیاز به خلاقیت و روابط اجتماعی بیشتری دارند در آینده نزدیک چندان تحت تاثیر حضور ربات ها قرار نخواهند گرفت. برای مثال می‏توان گفت که مشاغل هنرمندان و همچنین پرستاران توسط ربات ها تهدید نمی‏ شود.

همچنین کار کردن در شرایط پیچیده نیز از جمله مواردی است که فعلا ربات ها در آن توانایی چندانی ندارند و به همین خاطر مشاغلی مانند آتش نشانی نیز همچنان در اختیار انسان ها باقی خواهد ماند هرچند که نقش ربات ها در عملیات آتش نشانی افزایش یافته است. در این تحقیق آمده که افزایش سطح دانش افراد می‏تواند به رقابت پذیری آن ها در بازار کار و در رقابت با ربات ها کمک کند و به همین خاطر می‏توان از جدال میان آموزش و تکنولوژی به عنوان ویژگی آینده بازار کار نام برد. پیش تر جوزف استیگلیتز، برنده نوبل اقتصاد، نسبت به عواقب افزایش استفاده از تکنولوژی در بازار کار هشدار داده بود فرانک لوی، استاد دانشگاه ام.آی.تی، اعتقاد دارد که به سختی می توان در مورد اثرات حضور ربات ها در بازار کار بر نرخ بیکاری قضاوت کرد اما می توان گفت که افزایش انعطاف پذیری بازار کار می تواند در کاهش عواقب اجتماعی چنین روندی موثر باشد.