استاندار سیستان و بلوچستان گفت: معضل بزرگ هامون آسیب زا، آزار دهنده و ضربه زننده به اقتصاد مردم سیستان است که معادلات منطقه را بر هم زده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان، علی اوسط هاشمی امروز در نشست کارگروه احیای هامون در استانداری اظهار کرد: معضل هامون معادلات منطقه را به هم زده است و زندگی عادی مردمان را مختل کرده است که باید برای این مهم تدبیر ویژه‌ای در نظر گرفته شود.

وی افزود: من این جلسه را مهم‌ترین جلسه استان برای خود می‌دانم و از دیگران نیز انتظار دارم که هرچه توان و پژوهش و سرمایه اندیشه‌ای برای احیای هامون دارند از ما دریغ نورزند.

استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: آنچه بر هامون رفته بیش از آن‌که به سبب قهر طبیعت باشد نشأت گرفته از سوء مدیریت‌هایی است که بر آن اعمال شده است.

هاشمی تصریح کرد: نباید این موارد و قصورات را کتمان کرد و باید واقعیت‌ها را به درستی دید و با توجه به واقعیت‌ها، تصمیم‌های درستی اتخاذ کرد.

وی با اشاره به انتقال آب‌های منطقه سیستان به مناطق دیگر گفت: وقتی شرایط به این گونه بحرانی است و مردم در چنین وضعیتی زندگی می‌کنند انتقال آب به سایر مناطق عقلایی و منطقی نیست.

نماینده عالی دولت در سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: برای چنین موضوعی باید از مدت‌ها پیش چاره اندیشی صحیحی انجام می‌شده است و نباید کار را به اینجا می‌گذاشتند تا پس از خشکی مطلق به فکر احیای آن بیفتیم.

سازمان‌های مردم نهاد نقش زیادی در تحرک و پویایی مسئولان دارند

اوسط هاشمی با اشاره به نقش سازمان‌های مردم نهاد (NGO)در تحرک و پویایی مسئولان بیان کرد: نباید از نقش تاثیرگذار سازمان‌های مردم نهاد غافل بود چرا که صدا و فریاد آن‌ها مسئولان را به حرکت وا می‌دارد و باید این گونه جمعیت‌های مردمی در استان شکل گرفته و تقویت شود.

استاندار سیستان وبلوچستان تصریح کرد: واقعیتی که امروز وجود دارد و نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد این است که آنچنان که شایسته بوده است در بحث هامون به درستی ایفای نقش نکرده‌ایم.

اوسط هاشمی اضافه کرد: تغییر در سبک زندگی و استفاده از تکنولوژی‌های به روزتر برای مردم سیستان از اولویت‌هاست چرا که تنها عاملی که مردم سیستان را به زندگی در آن جا امیدوار کرده فقط و فقط وفای عهد مردم نسبت به دیار خویش است.

وی با اشاره به استقبال بی نظیر و فرهنگ مدارانه مردم سیستان از ریاست سازمان محیط زیست کشور اظهار کرد: نوع برخورد مردم سیستان در فرودگاه زابل این نکته را به اثبات رساند که این مردم در اوج اخلاق سیر می‌کنند.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: مردمی که در اوج مهربانی در کنار اوج محرومیت و فقر این چنین فرهنگ مدارانه خواسته‌های خود را طلب می‌کنند به راستی چه کسی باید این همه اخلاق مداری را ارزش‌گذاری کند.

هاشمی افزود: باید این جلسات به صورت متناوب و تا حصول نتیجه مشخص ادامه یابد و بیشتر از ظرفیت‌های مردمی و تشکل‌های آنان استفاده شود نه این‌که جلسه‌ای برگزار شود و تا چند ماه دیگر تصمیمات گرفته شده رها شود.

ضرورت تصمیم گیری عاجلانه برای تثبیت زندگی مردم در سیستان

وی تصریح کرد: نخستین موردی که باید مورد توجه قرار گیرد تصمیم گیری عاجلانه‌ای برای تثبیت روح زندگی در منطقه سیستان است.

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به اقدامات بین‌المللی برای منطقه سیستان عنوان کرد: طرحی در دست اقدم است که ماحصل آن منطقه اقتصادی ویژه مشترک با دولت افغانستان در منطقه رامشار است که نقش ارزنده‌ای در اقتصاد سیستان خواهد داشت.

اوسط هاشمی بیان کرد: در حال حاضر عزم ملی برای احیای دریاچه هامون مورد توجه است تا به جایی که خود رئیس جمهور در نشستی که با رئیس جمهور افغانستان داشت، بحث هامون را به طور ویژه مورد مطالبه قرار داد.

وی با اشاره به زیان‌های مادی و جسمی مردم سیستان در پی خشکسالی هامون افزود: خسارت‌های این پدیده کمتر از زلزله‌های مهیب نیست، حتما نباید آواری بر سر مردم ریخته شود که به آن‌ها توجه ویژه‌ای شود.

نماینده عالی دولت در سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: باید برآوردی از هزینه‌های واقع بینانه‌ای به دور از بزرگنمایی انجام تا بر اساس آن بسیاری از تصمیمات در سطح کلان انجام شود.

اوسط هاشمی گفت: به سبب اهمیت وضعیت هامون و تاثیر مستقیم آن بر زندگی و معیشت مردم، جلسات این کارگروه باید هر ۱۵ روز یک بار تشکیل شود.