ناکامی در بهبود امنیت سایبری می تواند هزینه سرسام آور ۳ تریلیون دلاری روی دست اقتصاد جهان بگذارد چرا که مقررات جدید و راهبردها برای مقابله با حملات ویرانگر می تواند ابتکارات در این عرصه را از بین ببرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس گزارش منتشر شده توسط انجمن اقتصاد جهانیWEF با همکاری شرکت مشاوره جهانی McKinsey & Company، گسترش اخبار اخیر در مورد حملات سایبری، باید هشداری به مدیران شرکت ها در حفاظت از اطلاعات و عملیات های آنلاین خود تلقی شود.

این گزارش که با عنوان “خطر و مسئولیت در دنیای بسیار مرتبط ” منتشر شده است هشدار می دهد که اگر تقویت ظرفیت های تشخیص چنین فعالیت های خرابکارانه ای با شکست رو به رو شود، شاهد افزایش حملات سایبری خواهیم بود.

گرایش های عمده فناوری، از جمله تجزیه و تحلیل گسترده، محاسبات ابری و داده های بزرگ، می تواند بین ۹٫۶ تا ۲۱٫۶ تریلیون دلار ارزش در اقتصاد جهانی خلق کند.

با این حال اگر ظرفیت های پیچیده دفاعی هکرها پیشرفت کند و در نتیجه حملات سایبری نابودکننده بیشتری روی دهد و از سوی دیگر موجی از مقررات و سیاست های متحد، روند ابتکارات و ابداعات فناوری اطلاعات را کند کند، اقتصاد جهانی تا سال ۲۰۲۰ در مجموع  سه تریلیون دلار خسارت خواهد دید.

موسسات بزرگ این حقایق را در زمینه پیشرفت سایبری و اتخاذ و اجرای تصمیمات موثر برای مقابله با حملات سایبری در نظر نمی گیرند و این گزارش می افزاید ظرفیت های مدیریت خطر سایبری در اکثر شرکت های بزرگ در بدو ظهور و یا در مراحل توسعه است.

الن مارکوس مدیر ارشد و رئیس بخش صنایع فناوری اطلاعات و مخابرات انجمن اقتصاد جهانی می گوید جهش رو به رشد خطرات سایبری در سیستم های اقتصادی و اجتماعی مساله ای نیست که بخواهیم با ساخت یک دیوار امنیت آن را تامین کنیم.

وی افزود: باید بین دیگر اهدافی که خواستار ارزش آنها هستیم مانند حریم خصوصی، رشد، ابداعات و جریان آزاد کالا و داده، توازن برقرار کنیم اما برای اتخاذ تصمیمات خوب به داده های بهتر نیاز داریم.

در این گزارش آمده است باید در شیوه ای که خود را از حملات سایبری حفاظت می کنیم تغییر اساسی صورت دهیم.

شرکت ها و موسسات عمومی باید ظرفیت های امنیتی سایبری را به گونه ای شکل دهند که در محیط فناوری اطلاعات، قابل توسعه و بسیار پیچیده باشند و بتواند خطرات تجاری مهم تری را هدف قرار دهد.