دانشمندان از نشانه‌های نگران‌کننده موجی جدید از مهاجرت سخن می‌گویند؛ مهاجرت ناشی از تغییرات آب و هوایی در جنوب شرقی آسیا. ظرف پنج ماه اخیر در اندونزی جنگل‌هایی به مساحت یکی از ایالت‌های آلمان سوزانده شده است.

نیمه سپتامبر امسال بود که نیوزلند تقاضای پناهندگی مردی از مجمع‌الجزایر کیریباتی در اقیانوسیه را به خاطر معضلات آب‌وهوایی رد کرد. این مرد می‌خواست از پیامدهای نابودی جزیره محل زندگیش بگریزد.

اما آلن چونگ و تامارا نائیر از دانشگاه فنی نانیانگ سنگاپور به هر مهاجری که به دلیل معضلات زیست‌محیطی می‌گریزد، مانند قطعه‌ای از یک تصویر بزرگ نگاه می‌کنند. نقطه عزیمت پژوهش‌های آنان وزش بادهای غبارآلود از جنوب شرقی آسیاست که ماه‌هاست ادامه دارد. این بادهای غبارآلود از اندونزی می‌وزند. منشاء آن‌ها نیز نابودی مزارع نخل خرما یا اقاقیاست که کشاورزان یا شرکت‌های بزرگ برای به دست آوردن کاغذ ‌آن‌ها را می‌سوزانند. گاهی هم زمین‌های پوشیده از تورب (ذغال‌سنگ نارس) سوزانده می‌شود تا از این زمین‌ها برای کشاورزی استفاده شود.

این دو محقق می‌گویند که به احتمال قوی در آینده شاهد هزاران نفر خواهیم بود که به خاطر مشکلات زیست‌محیطی و تغییرات آب‌وهوایی در محدوده کشور خود مهاجرت می‌کنند یا حتی کشور خود را ترک می‌کنند و به نقاط دیگر دنیا پناه می‌برند. به باور آن‌ها آتش‌سوزی‌های امسال در اندونزی می‌تواند مقدمه چنین موجی باشد.

آتش‌سوزی روز ۳۰ اکتبر در جنگل‌های کالیمانتان

ال نینو، پدیده آب‌وهوایی که در اقیانوسیه به گرم شدن هوا می‌انجامد نیز به این روند دامن می‌زند. با گرم شدن هوا و خشکسالی احتمال آتش‌سوزی در کل منطقه افزایش می‌یابد. اما عامل طمع انسانی خطر بزرگ‌تری به شمار می‌رود و هم‌چنان منشاء اصلی این تغییرات محسوب می‌شود.

پیامدهای فاجعه‌بار

دانشمندان می‌گویند پیامدهای تغییرات آب‌وهوایی که به دست انسان رخ می‌دهند، فاجعه‌بارند. مجله Word Wildlife Fund نوشته است که از ماه ژوئن امسال تاکنون مساحتی معادل ایالت تورینگن آلمان در اندونزی نابود شده است. مساحتی معادل یک میلیون و هفتصد هزار هکتار که گازهای گلخانه‌‌ای منتشر شده از آن یک میلیارد و هفتصد میلیون تن بوده است؛ چیزی معادل دو برابر کل گازهای گلخانه‌ای تولید شده سالانه در آلمان.

دانشمندان نسبت به پیامدهای هولناک چنین تغییراتی هشدار می‌دهند و می‌گویند وقتی از کوچ دسته‌جمعی یا موج مهاجرت حرف زده می‌شود، همه به سوریه، افغانستان یا شمال عراق فکر می‌کنند، اما احتمال از راه رسیدن خطری بزرگ به دروازه‌های جنوب شرقی آسیا دائما قوی‌تر می‌شود؛ خطر سمی شدن محیط زیست و تغییرات اقلیمی غیر قابل تحمل.

منبع: خبرگزاری آلمان